10 Ağustos 2010 Salı

Bunu almadan diğerini anlamazsın...

Biz üniversitedeyken “pre requisite” diye bir kavram vardı. Yani “bir dersin asını bsini öğrenmeden ilerisini anlayamazsın evladım” durumu. Gayet mantıklı. Şimdi annelik de bende aynı böyle bir his uyandırıyor. Bazı dersler var ki onları vermeden anne olunca seneye aldığın ileri seviye ders sana patlıyor :)

Şöyle ki bazı dersler var mesela eğer onlardan kıl payı geçmişsen ya da bütünlemede verdiysen bir sonraki dönemde o dersin ileriki düzeyini okuyacağın için “aman neyse geçtik bu dersi, darısını seneye düşünürüm” demek sadece günü kurtarıyor.

İşte karşınızda, bütünlemede geçtiyseniz eğer, ileriki versiyonu sizde kesin patlayacak dersler:

Annelikte Sabır ve Hoşgörü Geliştirme 101
Bu ders valla baba derslerden! Her şey bu ders üzerine kurulu. Sınavları her an olabiliyor, tarihi belli değil. Hoca bazen kanaat kullanabilir, kullanmaya da bilir. Çok temel bir ders olmasına rağmen bu dersi tekrar almak zorunda kalan sınıf arkadaşı çok. Sınıf bayağı bir kalabalık oluyor. Not tutmazsan arkadaşının tuttuğu notlar senin bir işine yaramıyor, neden, çünkü her öğrenciye ayrı soru hazırlanıyor keh keh :)
Ancak Nurturia diye bir site var, daha önceki yıllarda çıkmış sorulara oradan göz gezdirebiliyorsun (Damla nasıl reklam? :) )

Kriz Müdahale 101
Bunun için bana lazım olmaz dememek lazım. Her eve lazım. Nitekim 12 ayı devirdikten sonra bu derste öğrenilenler zırt pırt lazım oluyor. Diyeyim size sınavları çok kazık. Her sınavdan çıktıktan sonra bir yorgunluk hali geliyor. Bu derse çalışmak lazım. İleriki seviyelerine ergenlik deniyor. Çok vakit var demeyin, bu dersi oturun çalışın iyi notla geçin bir zahmet!

Yeme ve Uyku Düzeni Oturtmaya Giriş
En kalabalık sınıf bu! Bu konuda Tracy Ferber Park gibi hocalar var ders veren. İstediğinden alabiliyorsun bu dersi. Ama derste öğrettiklerini sormuyorlar sınavda işte o kötü.. Hep çalışmadığın yerden geliyor. Tam iyi bir not alıyorsun sözlüden hop ertesi hafta yine notun düşüyor. Bu dersin ileriki seviyesi henüz açılmamış ama. Sürekli aynı dersi alabilirsin yani…

Annelikte Kimlik Bunalımı Yönetimi
Ooooo bu ileri seviyeleri olan bir ders.Lohusalık denen başlangıç düzeyi, çalışan anne olma, bakıcı ile ilişkiler, çocuğun ahlaki eğitimi gibi zor içerikli derslere dönüşüyor ilerleyen yıllarda. Çünkü anne ha bire kimliğini yeniliyor. Bu dersten yüksek not almaya kasmaya gerek yok. 50 ile geç mutlu ol yeter ki :)

Yeliz: Olmuş mu saptamalar? :)

3 yorum:

  1. offf çok kazık bi program. bu sene 8.senem benim. üstelik bi teknik hata nedeniyle programa geçen sene bi daha baştan başlamak zorunda kaldım. şöyle diyim: 3. dersi en fazla 2. senede verir geçersiniz de, diğerleri ömür boyu zorluyor sanki:(

    YanıtlaSil
  2. hay allah iyiliğini versin, bildiğin kahkaha attım okurken yan apartmanın balkon sakinleri döünp baktı. bi de sona adımı okuyunca puhahhah oldum. bayıldım bu yazına. süper!! bi de günü gününe çalışanlar var, bak ben mesela son güncüyüm, uzun süre wc eğitimi daha 2 sene var diye yüzüne bakmadım, meğer bezsiz bebek varmmış. demek ki önceden konuları evde çalışmak lazımmış:)

    YanıtlaSil