5 Mart 2010 Cuma

Hamilelik, lohusalık, annelik

Hava, tahta, su :))
Kadının 3 hali.. Daha doğrusu bir çok hallerinden 3'ü..

Hamileyken göbekler ne kadar kamuya da mal olsa, gösterilen ilgiden ben gayet memnundum. Ev halkı, aileler, arkadaşlar, ilgi, şefkat muhteşem.. Hele bir de sağlıklı geçiyorsa kaymaklı...

Sonra ardından lohusalık geliyor. Aynı ilgi devam, hatta belki ilk haftalarda daha da fazlası.. Süt bollaşsın, anne dinlensin, kuzu uyusun diye yakınların canhıraş telaşı..

Lohusalıktan anneliğe geçiş ise bambaşka bir şey. Sanki maddenin ilk iki halinden buna geçince biraz afallıyor insan. İlgi gören varlıktan ilgi gösteren, başka bir varlığa bakan konumuna transfer oluyor. Geçiş keskin ama zamanı belirgin değil..

Nereden geldim bu konuya?
Kolay mı 2.5 ay sonra yaşı dolacak Can'ın, benim de anneliğimin..
Şimdiden kutlu olsun..

4 yorum:

 1. simdiden kutlu olsun can in yasi! her 3 hali yasamak buyuk bir ayricalik su hayatta bence :)

  YanıtlaSil
 2. Çok çabuk büyüyorlar ve bize anne olmayı da öğretiyorlar :) iyi ki var can kuzusu

  YanıtlaSil
 3. Maşallah...
  Ben işte tam da o şaşkın, ama n'oldu birden böyle? durumu yaşıyorum. Ama annelik değer kesinlikle:)

  YanıtlaSil
 4. sevgili can'ın annesi,
  kaan la can ın arası 1 ay demek ki:) ben lohusalığımı hiç de keyifli geçiremedim maalesef:( aynen dediğin gibi lohusalıktan sonra değil, doğumdan hemen sonra küt diye anneliğe soyundum. hala lohusalığının keyfini süren, yalnız kalmayan, yanında yakınları olan, bebeğini emzirebilen annelere özenirim. ama olsun yavrular sağlıklı olsun da, gerisi çok da önemli değil. unutuluyor değil mi zaten tüm zorluklar?
  sevgiler,

  YanıtlaSil